YORK DXS36LASA46/50 – Full Technical Specifications
 General Information
Manufacturer: YORK
Model: DXS36LASA46/50
Serial Number: VLPX253199
Part Number: 364-49093-215
Manufacturing Location: USA
 Electrical Specifications
Voltage: 380V / 415V / 460V
Phase: Three-phase (3φ)
Frequency: 50Hz / 60Hz
 Starting & Load Ratings
LRA (Locked Rotor Amps) Delta:
380V: 857A
415V: 944A
460V: 893A
LRA (Locked Rotor Amps) Wye:
380V: 267A
415V: 294A
460V: 280A
 Mechanical & Design Features
Test Pressure: 450 PSIG (Pounds per Square Inch Gauge)
Application: Industrial & Commercial Cooling Systems
System Type: HVAC / Refrigeration Compressor
Technical Details
Model NumberDXS36LASA46/50
Model NumberDXS36LASA46/50
ISO 15926 Pt 47459
PCA RDS CodeRDS14286497
CFIHOS IDCFIHOS-30000524
Direction of RotationClockwise
IFC ClassCFIHOS-30000524
Fluid NameRefrigerant
Test MediumDry Nitrogen or Air
Test Pressure450 PSIG (≈ 3.1 MPa)
Insulation ClassLikely Class F or H
UNSPSC Code40151600
Compressibility Factor Z at Inlet~0.97 – 0.99
Molecular WeightR134a: 102.03 g/mol
Upper Limit Allowable Speed~3600 RPM
Lower Limit Design Outlet Temperature15°C
Lower Limit Operating Suction Pressure~0.2 MPa
Upper Limit Design Outlet Temperature85–95°C